1988 yilinda baslayan bu projenin öncüleri ikiz kardes olan Gökhan özoguz (vokal) ve Hakan özoguz (gitar)’dur.Bir yil sonra davuluyla gruba katilan Ilkan ve bas gitarda Erdem’le sekillenen Athena, Türkiye’de ska türünün ilk örnegidir.


1990 yilinda gruptan ayrilma karari alan Erdem’in yerini Olgun, çok kisa bir sürte sonra da Asrin almistir.O zamanlarda yeni yeni yapilanmaya baslayan Athena’da davul çalan Ilkan’da yerini Turgay Gülaydin’a birakmistir.


Gökhan, Hakan, Turgay ve Asrin ilk albümleri olan One Last Breath’i 1993 yilinda tamamladilar.Hemen ardindan Asrin’in ayrilmasiyla 3 kisi kalan grup, en zor dönemlerini yasamaya baslamis ve bir süre yoluna 3 kisi devam etmistir.


1995 yilinda gruba katilan Ozan Karaçuha ile birlikte, Athena birçok kisi tarafindan bilinen asil üyeleriyle hedefine dogru ilerlemeye baslamis, uzun bir süre rafta bekleyen tamamlanmis albümleriyle hayranlarinin karsisina çikmistir.


Büyük bir hayran kitlesi edinen Athena, Harbiye’deki Captain Hook dönemiyle hayran kitlesini arttirmayi basardi ve profesyonel anlamda ilk adimi 1998 Nisan´inda atti.


NR1 Müzik tarafindan piyasaya sürülen, kendi adini tasiyan albümüyle alisilmis ve denenmis tarzlarin disindaki müzik türlerinin de genis kitlelere ulasabilecegini kanitlamis oldu.


Nisan 1998´de radyo ve televizyonlara gönderilen 'Skalonga', neredeyse tüm radyo, televizyon ve gençlik dergilerinin listelerinde 1 numaraya yükseldi. Sarkinin video klibinde, ilk defa Athena grubunun tanittigi ska dansi gençler arasinda çok moda olurken, bir çok üniversite ve lisenin bahar senlikleri ve veda partilerinde konserler verdiler.


Temmuz ayinda televizyonlarda gösterilmeye baslanan yöönetmenligini ömer Karacan’in yaptigi ‘Senden Benden Bizden’ video klibi 60’li yillardan 90’li yillara kadar popülaritesini korumus olan orjinal versiyonun nostaljisini yasatirken, Athena´nin hayran kitlesini genisletti. Ayni ay Tuborg Music Club sponsorlugunda gerçeklestirilen 'Nah! çok Beklersin' turnesi Athena´yi çanakkale´den Ankara´ya, Istanbul´dan Mersin´e kadar 21 konserde 100.000´e yakin hayraniyla bulusturdu.


Eylül ayinda Istanbul Açik Hava Tiyatrosu, Ankara Anit Park ve Izmir Fuar Açikhava Tiyatrosu´nda konserler verdiler. 19 Eylül 1998´de, efsane grup The Rolling Stones´un Istanbul konserinde ön grup olarak sahneye çikan grup, konser sonrasinda, albümlerinin 100.000 satis rakamina ulasmasi nedeniyle altin plakla ödüllendirildi.


Futbol taraftarlarinin tezahürati haline gelen 'Holigan’ 'in ardindan Athena dördüncü video klibini 'Tarlaya Ektim Sogan' adli sarkiya çekti.


Grup asil basarisini 2000’li yillarda sagladi ve Tam Zamani Simdi adini verdikleri albümden birçok hit çikarmayi basardi. “Palavra”, “Macera”, “Ask, Mesk Yok” teker teker dilden dile dolasmaya basladi.


32. Avrupa Erkekler Basketbol Sampiyonasi ve Eurobasket 2001'de tüm Türkiye “On Iki Dev Adam” ile adeta tek yürek oldu. Athena bu proje için hazirladigi ayni isimli parça ile zirvedeki tek isim olmus ve kuruldugundan bu yana kariyerinin en basarili dönemine imzasini atmistir.


2002 yilinda grubun öncüleri olarak gösterilen Gökhan ve Hakan yaptiklari basin toplantisiyla, bas gitarist Ozan ve davulcu Turgay’in gruptan ayrildigini açikladi ve gruba aldiklari yeni isimlerle 3. albümlerinin çalismalarina basladi.


Ekleyen : Diego
Görüntülenme : 2449

Tüm Hakları Saklıdır. © 2017 Müzik Defterim

Top