Amerika'nin en önemli rock gruplarindan biri olan Aerosmith, 1970 yilinda solist Steven Tyler'in (Steven Victor Tallarico, 26 Mart 1948, New York USA) New Hampshire'da bir dondurmaci dükkaninda çalisan gitarist Joe Perry'le (Anthony Joseph Perry, 10 Eylül 1950, Boston, Massachusetts, USA) tanismasiyla basladi diyebiliriz.


Tyler o sirada yaz tatili için, Trow-Rico'da ailesine ait yazlik dinlence yerinde bulunuyordu. O zamanlar bir grupta gitar çalan Perry, daha önce kendi grubu Chain Reaction'la 'When I Need You' ve William Proud And The Strangeurs adli grupla da 'You Should Have Been Here Yesterday' adli single'lari çikarmis olan Tyler'a bir rock - caz toplulugunda yer almasi için teklifte bulundu.


Ikili arti basçi Tom Hamilton (31Aralik 1951, Colorado Springs, Colorado, USA) baterist ve yeni üye olan Joey Kramer (21 Haziran 1950, New York, USA.) ve gitarda Joey Tabano'yla birlikte grup ilk seklini aldi.


Fakat kisa bir süre sonra Tabano'nun yerine; Justin Tyme, Earth Inc. ve Teapot Dome and Cymbals Of Resistance'in kurucu üyelerinden olan Brad Whitford (23 Subat 1952, Winchester, Massachusetts, USA.) geçti. Nipmuc Regional High School'da ilk konserini veren grup bu konserden sonra adini Aerosmith olarak degistirdi.


Aerosmith'in basarisi kisa zamanda Boston'un disina da çikmaya basardi ve grup Max Cansas City'de verdikleri konser ardindan Colombia / CBS Record's la kontrat imzaladi.


Grubun ilk albümü kendi adini tasiyordu ve 1973 yilinda piyasaya çikti. Bu albümden çikan ilk single 'Dream On' baslangiçta listelerde 59 numaraya kadar yükselebilirken, 1973 yilinin Nisan ayinda 10 numaraya çikmayi basardi.


Prodüktör Jack Douglas'la yapilan çalisma sonucu grubun ikinci albümü "Get Your Wings" 1974 yilinin Haziran ayinda piyasaya çikti. Yurtçapinda verdikleri konserlerle besli adini duyurmaya devam ederken asil basariyi 1975 yilinin Nisan ayinda piyasaya çikan ve dünya çapinda 6 milyon kopya satan "Toys In The Attic"le kazandi.


üçüncü albüm "Rocks" 1976 yilinin Mayis ayinda piyasaya çikti. Rocks, sadece Amerika'da 3 milyon kopya satti ve albümler listesinde 5 numaraya kadar yükseldi. Albümden çikan single 'Back In The Saddle' listelerde 40 numarada kaldi.


Aerosmith basarili yükselislerini, 1977 yilinin Kasim ayinda piyasaya çikardiklari "Draw The Line" albümüyle pekistirmelerine ragmen; elestirmenler tarafindan beklenilen olumlu yaklasimi bulamadi ve grup, Led Zeppelin'in bir türevi olarak nitelendirilmekle kaldi.


1978 yilinda Aerosmith, çok büyük bir özenle hazirlanan programlarini yavaslatmak için Amerika'da daha küçük ve daha özel konser salonlari kiralayarak bir turne düzenledi.


1978 yilinda Aerosmith, "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" adli filmde büyük bir basari kazanan parçalari "Come Together"i besteledi. Bu performanslari ardindan grubun '73 ve '78 yillari arasinda verdikleri konserlerin bir toplamasi olan ve grubun ilk live albümü olacak "Live Bootleg" piyasaya çikti. Bu sirada Tyler ve Perry arasinda çözüm bulunamayan sorunlar çikmaya basladi.


1979 yilinin Kasim ayinda, "Night In The Ruts" albümünün piyasaya çikmasinin ardindan Joe Perry kendi projesi olan "Joe Perry Project"i kurmak için gruptan ayrildi.


1980 yilinda gruba Jimmy Crespo katildi, fakat bir sonraki yil Brad Whitford; Ted Nugent'in kurucularindan gitarist Derek St. Holmes'la gerçeklestirecekleri bir proje için gruptan ayrildi.


1982 yilinin Agustos ayinda, gruba yeni gelen Rick Dufay'la birlikte grubun bir sonraki albümü "Rock In A Hard Place" piyasaya çikti. Fakat gözle görülür bir cansizligin yer aldigi bu albüm, grubun diger albümlerinin yaninda pek de basarili olamadi.


1984 yilinda, 'Back In The Saddle' Turnesi sirasinda, Perry ve Whitford gruba tekrar katilma karari aldi. Aralarindaki düsmanliga bir set çeken grup üyeleri bir sonraki yil en uzun süre birlikte çalisacaklari döneme de girmis oldu.


1985 yilinin Kasim ayinda Aerosmith "Down With Mirrors" albümünü Geffen Plak Sirketi'nden yayinladi ve ardindan Tyler ve Perry uyusturucudan kurtulabilmek için bir rehabilitasyon programina katildi.Yayinlanan LP, çikardiklari ilk iki albüm kadar basarili bulundu fakat grup, 80'lerde ortaya çikan bir çok kopya yeni rock grubunun gölgesinde kalmamak için soundlarini piyasanin yeni seslerine uydurmak zorunda kalmisti.


1986 yilinda Aerosmith, "Toys In The Attic" albümünde yer alan parça "Walk This Way"i ünlü rap grubu Run DMC ile birlikte tekrar kaydetti. Bu isbirligi uluslararasi bir basari kazandi.


1987 yilinin Agustos ayinda piyasaya çikan ve prodüktör Bruce Fairbairn'le hazirlanan "Permanent Vacation" grubun en fazla satan ve ayni zamanda Ingiltere'de büyük etki yaratan albümlerinden biri oldu. Albümden çikan 'Dude (Looks Like A Lady)' Amerika müzik listelerinde 14 numaraya kadar yükseldi.


1988 yilinin Agustos ayinda, Aerosmith'in bir toplama albümü olan "Gems" piyasaya çikti. Ayni yil grup, MTV Müzik ödülleri'nde "En Iyi Grup" ve 'Dude(Looks Like A Lady)' parçalarina çektikleri kliple de "Klipte En Iyi Sahne Performansi" ödüllerini aldi.


1989 yilinin Eylül ayinda Aerosmith, piyasaya çikan "Pump" albümünde yer alan 'Janie's Got A Gun', 'Love In An Elevator' ve 'What It Takes' parçalarina çektikleri kliplerle o yil adindan en fazla bahsettiren gruplardan biri oldu. Albüm sadece Amerika'da 7 milyon kopya satti. O yil düzenlenen MTV Müzik ödülleri'nde grup; 'Rag Doll' adli parçalarina çektikleri kliple "En Iyi Heavy Metal Video" ödülünü aldi.


1991 yilinda grup ilk Grammy ödülünü; 'Janie's Got A Gun' parçasiyla "En Iyi Rock Performansi" dalinda aldi. Ayni yil, 'Pump' albümlerinin turnesinde Aerosmith, Sony Records'la anlasma imzaladi. Eylül ayinda ise, Boston Garden Hall Of Fame ödülünü kazandi ve 'The Other Side' a çektikleri kliple de MTV'de "En Iyi Metal/Hard Rock Video" ödülünü aldi. Ayni yil Kasim ayinda Aerosmith'in "Pandora's Book" adli seti yayinlandi.


Nisan 1993'de, Aerosmith'in "Get A Grip" albümü yayinlandi. Albümden çikan single'lar 'Livin' On The Edge', 'Cryin', 'Crazy' ve 'Amazing' tüm dünyada çok büyük basari kazandi. Albüm sadece Amerika'da 7 Milyon kopya satti. Piyasaya çikan Guns N'Roses gibi yeni gruplar Aerosmith'in artik eskidigini göstermeye çalissa da grup, gerek çikardiklari albümler gerek sahne performanslariyla onlardan geri kalir bir yanlari olmadigini ispatliyordu.


1994 yilinin Kasim ayinda piyasaya çikan "Big Ones"; grubun eski hayranlari için çok basarili bir toplama albüm olmasinin yaninda, yeni neslinde grubun basarili çalismalarini tanimasi için bir firsatti.


Grup, 90'li yillarin ortasinda tekrar Colombia Records'la anlasma imzaladi ve 1997 yilinda kayitlari bir yil süren albüm "Nine Lives"i piyasaya çikardi. Tyler albüm için, "Bu albüm beni, uzun zamandir gitmek istedigim yerlere kadar götürdü ve tekrar geri getirdi" dedi. Albümden 'Falling In Love (Is Hard On The Knees)' Subat ayinda piyasaya çikti. Tyler, yarim yüzyila gelen yasi ve onunla ayni dönemden olan Jagger ve Springsteen'in bitkin görünen hallerine ragmen sahnede hala eski günlerdeki gibi canliydi.


Grup 1998 yilinda Simpsons'larin 200. bölümünde yer aldi. Ayni yil Agustos ayinda Diane Warren tarafindan yazilan ve Armegeddon Filmi'nin soundtrackinde yer alan parça "I Don't Want A Miss A Thing" Amerika'da müzik listelerine 1 numaradan giris yapti ve 4 hafta boyunca 1 numarada kaldi. Ayni parça Ingiltere Müzik Listeleri'nde de ilk ona girmeyi basardi. Ekim ayinda grubun canli performanslarinin yer aldigi "A Little South Of Sanity" piyasaya çikti.


2000 yilinda ise Aerosmith, VH1 Müzik Kanali'nin 2001 Mart ayinda piayasaya çikan "VH1: 100 Greatest Rock Songs" için 35 numarada yer alan parçalari "Walk This Way" ve 47 numarada yer alan parçalari "Dream On"un kayitlarini yapmak için tekrar stüdyoya girdi.


2001 yilinin Mart ayinda Aerosmith'in son albümü "Just Push Play" piyasaya çikti. Albümden çikan ilk single 'Jaded' ise müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi.


Submitted By : Diego
Views : 2859

Yerli ve yabancı şarkı sözleri sitesi ...

© 2022 Müzik Defterim

Top