Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Arif Sağ Biography

1945 yilinda Erzurum'un Askale ilçesi Dalli köyünde dünyaya gelen Arif Sag, henüz 3 yasinda iken babasinin degirmeninde tanisir müzikle. Degirmen tasi ve su sesinin uyumu Arif Sag'in dinledigi ilk orkestradir.


5 yasinda kavalla, 6 yasinda ise gramafon ve tasplaklarla tanisir. Plaklarda duydugu o ilk ses kendi müzik yasaminin belirleyicisi olur. Yasamini bu denli degistirecek olan O ses Davut Sulari'ye aittir.


Arif Sag Baglama ile 7 yasinda iken Erzincan'da Kumas Dede'nin dükkaninda tanisir. Burasi öyle bir dükkandir ki bagrinda Davut Sulari, Asik Daimi, Ali Ekber çiçek, Asik Beyhani, Kemter Yusuf gibi birçok ozanin yetistirildigi bir dükkan.


Sanatçi Anadolu Aleviligi'nin asik-ozan gelenegi bünyesinde 14 yasina kadar asiklik gelenegini ögrenerek deyisler söylemeye baslar. Daha sonra Istanbul'a gelir ve Aksaray Musiki Cemiyeti'nde "eti senin kemigi benim" denilerek "ustam" dedigi Nida Tüfekçi'ye teslim edilir.


1963 yilinda Gafil Gezme Saskin adli ilk plagi yayimlandiginda henüz 17 yasindadir fakat; müzikal altyapisini kisa zamanda olusturmayi basarir. 1960 ve 70'li yillar Arif Sag için müzikte arayis yillaridir. (Bu arayis günümüzde halen devam etmektedir.)


Arif Sag'in , bu dönemin toplumsal hareketlerinin müzikle bagdasan yanlarindan çok, piyasadaki ve resmi kurumlardaki müzik uygulamalarina agirlik verdigi söylenebilir.


60'li yillarin sonunda TRT Kurumuna (Istanbul Radyosu) baglama sanatçisi olarak basladigi yillarda Sag'in piyasadaki faaliyetleri de devam etmektedir. 45'lik plak dönemi olarak adlandirilan ve yaklasik 20 yil devam eden bu sürecin en parlak simalarindandir Arif Sag... çesitli sanatçilara baglamasiyla eslik etmesinin yaninda, - yine bu dönemde- bestelerini de pek çok sanatçiya okutur. Bununla birlikte kendi çalip okudugu yaklasik elli adet 45'lik plak ve 200'ün üzerinde beste yapar.


Yapilan müzik bugünkü terminolojiyle bir tür arabesk- fantazi benzeridir; bestelerinde ise yerel motifleri ( yer yer pasajlari) çok sik kullanir. Bu da onun halk müziginden kopamadigi gerçeginin bir baska göstergesidir.


1975 yilinda kurulan "Istanbul devlet türk müzigi konservatuari"na "ögretim üyesi" olarak giren sanatçi halk müzigi ve baglama ile ilgili akademik çalismalarini bu dönemde baslatir. 1982 yilinda kendi adini verdigi "Arif Sag Müzik Evi"ni kuran sanatçi Yavuz Top, Musa Eroglu ve Muhlis Akarsu ile Muhabbet adini verdikleri 4 albümden olusan seriyi tamamlar. Bir çok ünlü sanatçiya kaset çalismalarinda yardimci olur.


Bu özelliginin yaninda 10'dan fazla kasette sanatçi olarak da ayrica yer alir.


Arif Sag 1982 yilinda Istanbul San tiyatrosunda baglama resitali veren ilk sanatçidir. Avrupa'nin birçok ülkesi ile uzakdogu ülkelerinde halk müzigimizi ve halk çalgilarimizi tanitmak amaciyla bir dizi konserlere katilan Sag 1987/1991 yillari arasinda parlamentoda "Milletvekili " olarak bulunan ilk sanatçidir.


Submitted by : Diego
Source : -
Arif Sağ Arif Sağ
Followers
    No records found to display.
Editors

    No editor.

Artist List

Hiçbir sanatçıyı takip etmiyorsunuz.


Lyrics List